Колач со јогурт и вишни – мерките се во шолји, лесно и брзо

Колач со јогурт и вишни – мерките се во шолји, лесно и брзо

Направете вкусен колач со јогурт и вишни. Нема вага, нема мака, се е лесно и брзо.Ова е рецептот кој ќе се јаде со воодушевување.

Состојки:

 • 2 јајца 
 • 1,5 шолји шеќер 
 • пола шолја масло 
 • 2 шолји брашно 
 • ½ прашок за пециво 
 • 2 кеси ванилин шеќер 
 • 1 шолја јогурт 
 • малку нарендана кора од лимон по желба 
 • 1 тегла компот од вишни

Подготовка:

 1. Напомена: Шолјите нека бидат од 2 децилитри. 
 2. Се загрева печката на 180 степени, а вишните се цедат од компотот. 
 3. Се матат две јајца со шеќерот, ванилин шеќер, додека не се добие жолтеникава смеса. 
 4. Се додава потоа и масло, се намалува миксерот и се додава постепено брашното помешано со прашок за пециво, а на крај и јогуртот. 
 5. Се премачкува калап со маргарин и се става брашно, па смесата, а врз неа се распоредуваат вишни и се пече 35 минути на 180 степени додека не стане кората жолтеникава. 
 6. Ако сакате црна кора, додадете си малку какао во смесата. 
 7. Декорирајте со вишни горе и шеќер во прав или по желба.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

 

 

 

singlepost_text