Домашен ѓувеч со пилешки батаци

Домашен ѓувеч со пилешки батаци

Направете ручек во кој ќе ужива целото семејство!

Состојки:

 • мешавина од зеленчук за ѓувеч
 • 1 главица кромид
 • 2 помали млади компирчиња
 • 700 гр пилешки батаци
 • 200 гр суви ребра
 • 100 гр ориз
 • 2 домати
 • црвена пипер
 • ловоров лист
 • зачини
 • масло

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете ситно сечкан кромид, додајте мешан зеленчук, компири, зачини, месо, домати и измиен ориз. 
 2. Налијте вода и гответе на слаб оган водата малку да испари (околу 30 минути), а потоа префрлете во пекач и израмнете. Печете во рерна уште 30 минути батаците да се запечат.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Рецепт за вистински пица деликатес

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

singlepost_text