Евтин и лесен колач: Најдобар рецепт за чоколадно брауни

Евтин и лесен колач: Најдобар рецепт за чоколадно брауни

Кога еднаш ќе го пробате, секогаш ќе го правите овој врвен колач!

Состојки:

 • 150 гр брашно
 • 200 гр путер
 • 200 гр чоколадо за готвење
 • 4 јајца
 • 1 ванилин шеќер
 • 1/2 прашок за печиво
 • 150 гр шеќер
 • 100 гр суво грозје

Начин на подготовка:

 1. Разматете јајца со шеќер. Растопете путер или маргарин со чоколадо, па малку изладете. 
 2. Во разматените јајца додајте брашно измешано со прашок за печиво, ванилин шеќер, суво грозје, и растопен маргарин и чоколадо и сè добро измешајте. 
 3. Ставете во намастен плех со големина од 22 см. Печете на 180 степени 45-50 минути.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

singlepost_text