Преку 20 мафини од една смеса: Појадок за 15 минити

Преку 20 мафини од една смеса: Појадок за 15 минити

Направете брзи солени залачиња со мерки во чаша.Ова е рецептот:

Состојки:

  • 2 јајца 
  • 1 шолја јогурт 
  • 1 шолја пченично брашно
  • ½ шолји масло 
  • ½ кеси прашок за пециво 
  • ½ лажички сол 
  • 300 гр. фета

 

Начин на подготовка:

  1. Се матат јајцата со жица, заедно со јогурт, со брашно и прашок за пециво и сол со масло. 
  2. Се додава иситнетата фета, па се заедно се пече во калап за мафини на 200 степени 15 минути. 
  3. Во мали калапи ќе добиете 24 мафини.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

 

 

singlepost_text