Брзи бомбици со желе – евтин десерт, се имате дома

Брзи бомбици со желе – евтин десерт, се имате дома

Вкусно и брзо се прави. Десерт за сите сетила.Ова е рецептот:

Состојки:

  • 500 гр. мелени бисквити 
  • 200 гр. маргарин 
  • 200 гр. шеќер во прав 
  • 100 гр. желе 
  • 100 гр. кокос 
  • млеко по потреба

 

Подготовка:

  1. Маргаринот се топи, се мешаат бисквитите кои се мелени со шеќер во прав, а желето се сече на ситни коцки. 
  2. Се става маргаринот врз шеќерот и бисквитите, се додава желе и се меси. 
  3. Ако треба се додава млеко да се замеси убаво. 
  4. Се прават бомбици и се валкаат во кокос или нешто по избор. 

 

Повеќе десерти на Готви.мк:

Смеса од три состојки: Бомбици, торта или колач

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед