Вака ќе биде свежа и сочна со денови: Како правилно се чува лубеницата

Вака ќе биде свежа и сочна со денови: Како правилно се чува лубеницата

Лубениците веќе излегоа, а нивниот мирис мами од маркетите и пазарите.Важно е да знаеме како правилно да ја чуваме лубеницата, без разлика на големината, за таа подолго да трае, да не се исуши и да не го загуби сочниот и благ вкус.

Се што треба е да ја исечете и да и ставите проѕирна фолија во фрижидер. Така, ќе спречите таа да се исуши, да собере мирис и од други намирници во фрижидерот.

Исечената лубеница треба да се изеде за 3-4 дена најмногу.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Ако се потите прекумерно сменете нешто во храната

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

 

singlepost_text