Домашно ледено кафе со рум: Идеално за ноќи со пријателите

Домашно ледено кафе со рум: Идеално за ноќи со пријателите

Пролетта е период кога сите сакаме да се дружиме во ноќите со пријателите и да се освежиме со супер кафе.Ова е рецепт за кафе со рум.

Состојки:

 • 4 лажици црно кафе
 • 6 дл. вода
 • 3 лажички шеќер
 • 4 лажици чоколадо во прав
 • 1 шлаг крем
 • 2 лажици рум
 • 40 гр. бело чоколадо

 

 

Подготовка:

 1. Се става водата со шеќер и се остава да проврие, а потоа се додава кафето, се чека да е направи пена.
 2. Се трга и се остава да се стегне, па се процедува.
 3. Се додава рум, чоколадо во прав и се меша.
 4. Шлагот се спрема според упатството, па кафето се става во 4 чаши стаклени, се става шлаг, и малку рендано бело чоколадо.
 5. Ставете цевки и уживајте.
 6. Додадете си и лед.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Зимско кафе

Билка од која се прави здраво кафе

Чај за цел спектар болести

Природен лек за голем гинеколошки проблем

Сок од цвекло за слабеење

Сок кој пука од витамини

Природен лек за бактерии во желудникот

Сок од јаболка и цимет