Рецепт кој ќе ви бараат од дома да го правите: Пролетна тава повкусна од мусака

Рецепт кој ќе ви бараат од дома да го правите: Пролетна тава повкусна од мусака

Вкусна тава за ручек. Направете деликатес кој често ќе ви го бараат дома.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 2 тиквички 
 • 3 домати 
 • 2 пиперки 
 • сол 
 • бибер 
 • вегета 
 • 70 гр. кашкавал 
 • 50 мл. павлака за готвење 
 • 2 јајца

 

Подготовка:

 1. Се мие зеленчукот убаво под млаз вода. Се сече на кришки, па се става во плех за печење со масло, наредено во круг. 
 2. Се редат тиквички, домати и пиперка. 
 3. Се мешаат во сад јајцата со млеко, павлаката, сол и бибер. Се става ова во тавата и се става и ренданиот кашкавал. 
 4. Се пече на 200 степени додека не фати убава кора.

Повеќе на Gotvi.mk:

Тава со тиквички

Запечени тиквички

Поховани батаци

Батаци во сос

Гурмански батаци

Вкусни месни залаци

Пита со мелено месо и праз

Потпечен зеленчук со макарони

Макарони со пилешко – кремава тава

Посебен рецепт за макарони

Нова идеја за тестенини

Ваков деликатес со макарони не сте јаделе

бел сос за макарони од две состојки

Запечени пица макарони