Вкусна пилешка салата – еден додаток ја прави посебна

Вкусна пилешка салата – еден додаток ја прави посебна

Направете вкусна и здрава салата со пилешко месо и многу зеленчук.

Состојки:

 • 500 гр. пилешко месо 
 • 1 лимон 
 • ½ главици марула 
 • ¼ главици кромид 
 • 1 домат 
 • ½ краставица½ авокадо

   

 • сол 
 • бибер

 

 

Подготовка:

 1. Белото месо се цепка, се става сол и бибер, па сок од лимон и се пече на масло на тава. 
 2. Се лади и се става во сад со марулата која треба да е измиена и иситнета, кромидот кој треба да е ситно сечен, па доматот и краставицата се сечат ситно. 
 3. Се става се во еден сад и се става и авокадото. 
 4. Се убаво се меша со зачини.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Мимоза салата во ново руво

Брза крем салата со јогурт

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата