Пилешки деликатес од рерна – нема пржење, стоење и мачење

Пилешки деликатес од рерна – нема пржење, стоење и мачење

Направете највкусно пилешко месо од рерна, без пржење и стоење на нозе.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 600 гр. пилешко филе 
 • Сол 
 • 2 јајца 
 • презла 
 • бибер 
 • сусам 
 • пченкарно брашно 
 • масло

 

 

Подготовка:

 1. Пилешкото се мие и суши, се сече и му се ставаат сол и бибер. 
 2. Нека стои дваесетина минути, а во меѓувреме измешајте во сад 5-6 лажици презла и 5-6 лажици сусам и толку брашно. 
 3. Изматете ги и јајцата во друг сад. 
 4. Ставете хартија за печење на огноотпорен сад, па загрејте ја рерната на 220 степени. 
 5. Ставете ги парчињата месо во јајца, па во смесата за поховање и ставете ги да се печат со малку масло.

Повеќе на Готви.мк:

Полнето свинско каре

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте