Штетната запршка сменете ја со ова – замена која е поздрава, брзо и лесно

Штетната запршка сменете ја со ова – замена која е поздрава, брзо и лесно

Многу ручеци во македонската традиционална кујна се прават со запршка, но сепак постои варијанта јадењата да се направете вкусни без запршка, со замена за неа која е поздрава.Запршката е познато дека има лоши страни. Делува да имаме тегоби во стомакот, проблеми со олеснувањето, мачнина, дијареа…затоа многу кулинари не ја користат.

Ако во варењето на оброкот додадете овесни снегулки, кои ќе се распаднат, ручекот ќе биде еднакво густ и без запршка.

Обидете се и со кромид или компир, целер, зеленчуци кои имаат многу скроб.

Ако не можете без запршка, тогаш се препорачува класичната да ја замените со бела запршка или брашно со вода во сооднос 1:3.

Се додава пред крај на готвењето.

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Таен рецепт за запршка

Плескавици со еден додаток

Плескавици од пилешко и шампињони

Поховани батаци

Батаци во сос

Гурмански батаци

Вкусни месни залаци

Пита со мелено месо и праз

Слатка зелка со мелено месо