Јапонките го користат овој трик со векови: Од оваа намирница косата расте неверојатно брзо

Јапонките го користат овој трик со векови: Од оваа намирница косата расте неверојатно брзо

Сакте косата да ви порасне што побрзо? Ви предлагаме трик кој го практикуваат жените од Јапонија.

Потребно е само косата да ја измиете со оризова вода и таа ќе расте многу побрзо од обично, тврдат оние кои пробале.

Наводно, водата која останува после готвење ориз поттикнува раст на косата, го зајакнува влакното и го подобрува здравјето на кожата на главата.

Откако ќе ја измиете косата со шампон, оризовата вода измасирајте ја во кожата, па потоа низ косата сè до краевите.

Оставете ја косата така натопена 10 минути, па измијте ја со обична вода.

Напомена: Природните рецепти не се замена за традиционалната медицина, ниту за лекарствата препишани од доктор. Природните рецепти служат само како додатоци во исхраната и превенција. Не ги употребувајте доколку сте преосетливи на некоја од природните намирници.

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко