Посебна мусака: Наместо компир и месо, леб и печурки – неверојатен деликатес

Посебна мусака: Наместо компир и месо, леб и печурки – неверојатен деликатес

Направете вкусен и кремав ручек со печурки.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 500 гр. шампињони
 • 2 главици кромид
 • 100 гр. сланина
 • 2 лажици масло
 • 2 чешни лук
 • 10 кришки леб
 • 250 мл. млеко
 • 200 мл. кисела павлака
 • 3 јајца
 • вегета
 • магдонос
 • сол
 • бибер
 • оригано

 

 

Подготовка:

 1. Се мијат и сечат шампињоните, па кромидот и лукот со магдоносот исто така се сечат ситно, а сланината на коцки.
 2. Се пржат сите заедно на тава со масло, па се ставаат сол, бибер, вегета и оригано и се динста.
 3. Се ставаат во намастена тава пет кришки леб натопени во млеко, па се става од смесата во тавата, па пак леб потопен во млеко, и смесата која останала.
 4. Горе се става мешавина од павлака и јајца и се пече се на 160 степени 20 минути.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Мусака со спанаќ

Мусака од карфиол

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко