Месо кое се топи во уста: Ароматично јагнешко

Месо кое се топи во уста: Ароматично јагнешко

Подгответе вкусно јагнешко месо по оригинален рецепт…

Состојки:

 • 500 гр јагнешко месо
 • 1 чешне лук
 • 1 лажичка сол
 • малку бибер
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 лажичка рузмарин
 • 1 лажичка мајчина душица
 • 2 лажици пченично брашно
 • 1 шолја вода
 • компири
 • домати
 • тиквици

Начин на подготовка:

 1. Во сад изрдобете лук со сол и бибер и измешајте со маслиново масло. 
 2. Премачкајте го јагнешкото со мешавината, посипете со мајчина душица, рузмарин и брашно и ставете во длабок сад со поклоп. 
 3. Налијте вода па печете во загреана рерна на 180 степени околу 2 часа, додека месото не омекне. 
 4. Последните 35 минути од печењето на месото додајте излупени млади компири исечкани на четвртини и зеленчук.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки