Вкусни шпагети со сланина и лук

Вкусни шпагети со сланина и лук

Шпагети за секаква прилика. Уживајте во вкусниот оброк…

Состојки:

 • 400 гр шпагети
 • 1 лажица маслиново масло
 • 120 гр сечкана чадена сланина
 • 1 главица сечкан кромид
 • 1 главица сечкан лук
 • 2 лажички црвена пипер
 • 800 гр сечкани домати
 • рендан пармезан

Начин на подготовка:

 1. Во голем сад згответе ги шпагетите. Во меѓувреме, загрејте масло во длабока тава и пропржете ја сланината 3-4 минути, додека не стане крцкава. 
 2. Додајте сечкан кромид и лук и пипер, па пржете уште минута. 
 3. Додајте сечкани домати, оставете да зоврие и да врие околу 5 минути, додека смесата не згусне. Додека се готви, мешајте често, допирајќи го дното со лажица. 
 4. Исцедете ги шпагетите, по желба посолете и измешајте ги со сосот. 
 5. Посипете со рендан пармезан.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки