Ретро колачиња – од едноставни состојки до врвен вкус

Ретро колачиња – од едноставни состојки до врвен вкус

Направете вкусни колачиња со шеќер во прав.Ова е се што ви е потребно:

Состојки:

 • 250 гр. брашно 
 • 250 гр. маргарин 
 • 200 гр. шеќер во прав 
 • 4 јајца 
 • 1 кесе прашок за пециво 
 • 4 лажици млеко 
 • 1 лажиче ванила 
 • шеќер во прав за горе

Начин на подготовка:

 1. Со миксер убаво се матат шеќерот во прав со маргаринот, додека не се добие крем. Се додаваат едно по едно јајцата со мешање. 
 2. Се соединуваат брашното со прашок за пециво и ванила, па се ставаат во смесата. 
 3. Се додава и млекото. 
 4. Се става од смесата по една лажица во калапи за колачи или мафини, па се печат на 180 степени додека не поруменат. 
 5. Горе им се става шеќер во рпав.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед