На американски начин: Пилешки крилца од рерна

На американски начин: Пилешки крилца од рерна

Подгответе неодоливи пилешки крилца на американски начин. Вкус кој не се заборава!

Состојки:

 • 1 кг пилешки крилца

   

 • 2-3 лажици брашно

   

 • 1 лажичка сол

   

 • 1 лажичка бибер

   

 • 1 лажичка босилек

   

 • 1 лажичка оригано

   

 • 1-2 лажички лук во прав

 

Начин на подготовка:

 1. Измијте ги крилцата, скинете им ги врвовите, а останатиот месен дел преполовете го на зглобот.
 2. Измешајте ги сите зачини. Обложете ги крилцата со мешавината и редете ги во плех обложен со хартија за печење.
 3. Печете во претходно загреана рерна на 180 степени 45 минуи.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

ШАРЕНА, БРЗА, ВКУСНА: Оваа пица нема тесто, не се меси – еве што е тајната

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки