Компири печени во фолија – ручек со неодолив шмек

Компири печени во фолија – ручек со неодолив шмек

Направете печени компири во рерна со вегета. Тоа што се цели дава посебен шмек.

Состојки:

  • 1 кг. помали компири 
  • сол 
  • вегета 
  • маслиново масло

 

 

Подготовка:

  1. Измијте ги и излупете ги компирите. Направете мали засеци, за и внатре да се испечат. 
  2. Наредете ги на плех со хартија и масло, па ставете вегета и сол. 
  3. Секој компир завиткајте го во фолија и печете на 180 степени околу 40 минути.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте