Готови за миг: Капучино мафини

Готови за миг: Капучино мафини

Одличен десерт кој се прави буквално за миг!

Состојки:

  • 200 гр брашно
  • 50 гр кафеав шеќер
  • 100 гр шеќер
  • малку инстант кафе
  • 1 јајце
  • 100 мл млеко
  • 100 гр путер
  • 1 кесичка цимет

Начин на подготовка:

  1. Разматете јајце со путер и два вида шеќер. Додајте млеко и други состојки. 
  2. Тестото брзо замесете го. Во калапи за мафини ставајте хартиени корпички и полнете ги до 2/3. Печете на 180 степени околу 25-30 минути.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта