Хроно салата: Нов вкус со кој ќе слабеете

Хроно салата: Нов вкус со кој ќе слабеете

Направете вкусна хроно салата за слабеење со туна и зелена салата.Ова е рецептот:

Состојки:

 • ½ марула 
 • 1 рака спанаќ 
 • 1 рака рукола 
 • 1 конзерва туна 
 • 2 млади лукчиња 
 • ½ лимонов сок
 • маслиново масло 
 • сол

 

Подготовка:

 1. Марулата добро се мие, се сече и се става во длабока чинија, со спанаќот и руколата кои исто така ќе се измијат убаво и исцепкаат. 
 2. Се сече младото лукче на кругови и се става во салатата. 
 3. Се става лимоновиот сок и сол, па се става и туната и убаво се меша. 
 4. Туната треба да се исцеди од маслото. 
 5. Ставете малку малсиново масло и послужете.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Мимоза салата во ново руво

Брза крем салата со јогурт

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата