Чиа семето има повеќе калциум од млекото – Мора да се јаде само вака

Чиа семето има повеќе калциум од млекото – Мора да се јаде само вака

Семето од чиа е познато многу одамна, а последниве години е вистински хит како здрава храна.Самиот термин чиа според Маите значел сила, а во себе има омега три, многу антиоксиданси, влакна, па дури и повеќе калциум од млекото.

Помага за подобро расположение, слабеење, намалување на висок крвен притисок, здравје на коските и мускулите.

Помага и за правилна работа на цревата.

Сепак, постои нешто многу важно при консумирањето чиа семе, а тоа е како се јаде. Имено, МОРА да се потопи во вода. Во вода може да нарасне и до 12 пати повеќе.

Така полесно поминуваат низ дигестивниот систем, бидејќи со потопувањето се лупат, а системот може да ги проголта само така.

 

Поврзани вести на Готви.мк

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана