Сите ги сакаат: Тортиљи со пилешко и зеленчук

Сите ги сакаат: Тортиљи со пилешко и зеленчук

Подгответе вкусни тортиљи со пилешко и зеленчук!

Состојки:

 • 1 пакување тортиљи
 • 1 главица црвен кромид
 • 1 црвена пиперка
 • 2 тиквици
 • 1 лажичка ким
 • 1/2 лажичка црвена пипер
 • сол
 • бибер
 • сув зачин
 • маслиново масло
 • 2 испасирани чешниња лук
 • хумус

Начин на подготовка:

 1. Рерната загрејте ја на 250 степени, а зеленчукот исечкајте го на парчиња. Ставете го во плех, прелијте со маслиново масло, пасиран лук па зачинете по желба. 
 2. Зеленчукот печете го половина час со повремено мешање. Во тава на маслиново масло испржете пилешко и зачинете го. 
 3. Тортиљите испечете ги во тава, секоја премачкајте ја со хумус, додајте месо, печен зеленчук и свиткајте.

Добар апетит!

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула