Како од врвна слаткара: Сладолед со банани и чоколадо

Како од врвна слаткара: Сладолед со банани и чоколадо

Направете вкусен сладолед од банани и чоколадо.

Вкусови кои совршено се надополнуваат.

Состојки:

  • 4 банани 
  • ½ шолји какао 
  • 1 лажица мед или шеќер 
  • 60 гр. темно чоколадо растопено на пареа

 

 

Подготовка:

  1. Бананите се сечат на коцки, се ставаат на хартија или во сад и во ладилник да се стегнат. 
  2. Ставете ги потоа во блендер со чоколадото кое ќе го растопите на пареа, шеќер или мед и какао. 
  3. Матете и потоа ставете ја смесата во сад и во ладилник. 

Повеќе десерти на Готви.мк:

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед