Пролетни еклери со јагоди – Десерт кој ги надминува сите други

Пролетни еклери со јагоди – Десерт кој ги надминува сите други

Направете супер вкусни и брзи еклери со јагоди.Совршен пролетен рецепт:

Состојки:

 • 250 мл. млеко 
 • 100 гр. маргарин 
 • 150 гр. брашно 
 • 1 лажиче шеќер и сол 
 • 4 јајца 
 • 250 мл. павлака слатка 
 • 150 гр. јагоди 
 • 1 лажица шеќер
 • чоколадо за прелив

 

 

Начин на подготовка:

 1. Се става млекото со маргарин и шеќер и сол на рингла да врие, па се додава брашно со мешање. 
 2. Нека се олади малку па додајте јајца едно по едно. Мешајте да нема грутки, може и со жица и со миксер. 
 3. Се загрева рерната на 200 степени, а се става на плех хартија, па е вадат еклери со лажица. 
 4. Се печат околу 30 минути. 
 5. Се сечат јагоди се става шеќер, пасираме и ставаме да повријат неколку секунди, па ги ставаме во зовриената павлака, мешаме и ги полниме еклерите.
 6. Горе украсете ги со чоколадо.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Тече чоколадо, а врз него малини

Брзи корнфлекс корпи

Брзи пуслици

Алва торта

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет