Почнете го денот со вкусни домашни гевреци – Ова е најбрзиот рецепт

Почнете го денот со вкусни домашни гевреци – Ова е најбрзиот рецепт

Направете вкусни гевреци во својот дом.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 1 квасец 
 • ½ л. млака вода 
 • 1 кг. брашно 
 • 2 дл. масло 
 • 3 лажички сол
 • 2 лажички шеќер 
 • сусам

 

 

Начин на подготовка:

 1. Се замесува тесто од сите состојки и се остава да стои околу 15 минути. 
 2. Се вадат делови од тестото и се прават гевреци со дебелина од еден ипол прст. 
 3. Се варат во зовриената вода во поплитко тенџере. 
 4. Кога ќе испливаат на површината се готови. 
 5. Наредете ги на подмачкан плех, ставете сусам и печете додека не поруменат на најсилна температура.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

Кралски појадок со кој ќе слабеете

Појадок или вечера за медал