Се топи во уста: Компир на бугарски начин, хит во регионот (Видео)

Се топи во уста: Компир на бугарски начин, хит во регионот (Видео)

Направете совршено мек компир внатре, а крцкав од горе.Ова е видео рецепт за компир на бугарски начин.

Состојки:

 • 1 кг. компир 
 • 100 гр. маргарин 
 • 30 гр. брашно 
 • 3 јајца 
 • 100 гр. кашкавал 
 • бибер 
 • сол

 

Подготовка:

 1. Се мие компирот, се вари во солена вода, излупете го, па потоа изрендајте го. 
 2. Ставете сол и ставете го во намастен плех со брашно. 
 3. Јајцата добро изматете ги, па додајте го маргаринот растопен, а потоа додајте и брашно и бибер. 
 4. Ставете го ова врз компирот. 
 5. Ставете изрендан кашкавал и печете на 180 степени 30 минути. 
 6. Служете со кисело млеко.

 

Ова е деталната подготовка:

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте