Прва помош за гребнатини, рани, исеченици – зеленчук кој делува како фластер на телото

Прва помош за гребнатини, рани, исеченици – зеленчук кој делува како фластер на телото

Сите знаеме дека морковот е здрав, но малкумина знаат за што точно помага и зошто треба да биде составен дел од храната.

Морковот е намирница најбогата со бета каротен антиоксиданс кој помага така што се претвора во витамин А и помага за добар вид и сјајна кожа и здрава кожа.

Има големо влијание и за добро варење на храната. Помага и витамините и есенцијалните материи да дојдат до потребните места на телото.

Ја прочистува и ревитализира крвта, а исто така постигнува рамнотежа во телото.

Помага и да се спречат бактериите во устата, па така и да се расипуваат забите.

Прва помош е за гребаници, исеченици. Само ставете парче или изрендан морков и ќе се запре крварењето и болката. Ако се сомневате во ова, пробајте во прва наредна прилика.

Помага и за здравје на дебелото црево.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула