Риба на поинаков начин: Ослич со зеленчук

Риба на поинаков начин: Ослич со зеленчук

Едноставен и брз начин за подготовка на вкусен ослич!

Состојки:

 • ослич без глава или 200 гр филети
 • 2 стебла целер
 • 1 морков
 • 1 лажица оцет
 • 200 мл вода
 • 4 лажици соја сос
 • 1 праз
 • прстофат шеќер
 • 1 лажица зачин
 • 50 мл масло

Начин на подготовка:

 1. Рибата исчистете ја од надвор и малку засечете ја (ако користите филети тоа не е потребно).
 2. Кратко пропечете ја од двете страни.
 3. Одлијте го вишокот маснотии и додајте зеленчук исечкан на резанки со должина од околу 3 см.
 4. Посипете со зачин и шеќер, додајте оцет, соја сос и на крај долијте вода.
 5. Динстајте сè заедно 10-15 минути.

Добар апети!

Повеќе на Готви.мк:

Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Рецепт за вистински пица деликатес

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

Одлична комбинација: Таљатели со сланина, л