Направете највкусен домашен чоколаден сладолед (Видео рецепт)

Направете највкусен домашен чоколаден сладолед (Видео рецепт)

Направете домашен совршен чоколаден сладолед, кој веднаш ќе го снема од ладилникот.Навистина е лесно и вкусно, а се е детално објаснето и со видео подготовка:

Состојки:

 • 200 гр. темно чоколадо 
 • 5 јајца 
 • пола шолја шеќер 
 • 500 мл. млеко

 

 

Подготовка:

 1. Темното чоколадо се топи на пареа, а празен сад се става во ладилник. 
 2. Во друг сад се мешаат јајцата и шеќерот (може да се користи и обичен и шеќер во прав). Потоа постепено се додава млекото матејќи. 
 3. Потоа, во смесата се додава и растопеното чоколадо, се меша на оган, па се трга пред да зоврие. Нека се олади па префрлете ја во заледениот сад од ладилник. 
 4. Нека се лади бар 45 минути. 
 5. Извадете ја смесата која малку се стврднала, измешајте ја и вратете ја пак на 45 минути. 
 6. Повторно измешајте, па вратете ја и оставете ја околу 90 минути. 
 7. Ова е деталната видео подготовка:

 

 

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Тече чоколадо, а врз него малини

Брзи корнфлекс корпи

Брзи пуслици

Алва торта

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет