Сочна торта од чоколадо и бадеми: Лесно се прави, тешко се заборава

Сочна торта од чоколадо и бадеми: Лесно се прави, тешко се заборава

Совршен десерт ако сакате нешто едноставно и брзо…

Состојки:

  • 8 јајца
  • 250 гр шеќер
  • 250 гр путер
  • 250 гр бадеми
  • 200 гр чоколадо за готвење

Начин на подготовка:

  1. Разматете снег од осум белки. Посебно разматете осум жолчки, 250 гр шеќер, 250 гр путер, 250 гр чоколадо и 250 гр бадеми. Спојте со снегот од белки. 
  2. Печете во загреана рерна 30 минути така што ќе остане сочна. Прелијте кога ќе се излади со глазура од чоколадо.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта