Чинат 10 денари а се премногу здрави: Салата во која ротквиците имаат главна улога

Чинат 10 денари а се премногу здрави: Салата во која ротквиците имаат главна улога

Ротквиците не се само додаток за салата, туку се исклучително вкусни и здрави, па од нив може да направите салата во која тие ќе ја имаат главната улога.

Состојки:

  • 2 китки ротквици 
  • 1 лажиче сол 
  • ½ шолји оцет 
  • 2 лажички шеќер

 

 

Подготовка:

  1. Се сечат ротквиците откако убаво ќе се измијат на кругови. 
  2. Се оставаат да отстојат околу 10 минути, па се мијат под млаз ладна вода, а потоа се цедат. 
  3. Се ставаат во сад со оцет, сол и шеќер, па се убаво се меша. 
  4. Се лади и се служи.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Мимоза салата во ново руво

Брза крем салата со јогурт

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата