Мафини со шунка и сирење од стар леб

Мафини со шунка и сирење од стар леб

Направете солени деликатесни пити со бајат леб и шунка и сирење.

Состојки:

 • 12 кришки леб 
 • 4 јајца 
 • 250 гр. сирење 
 • 1 лажица млеко 
 • 60 гр. шунка 
 • 2 млади кромитчиња 
 • масло

 

 

Подготовка:

 1. Рерната се загрева на 200 степени, од кришките се трга кората, па се ставаат во калапи за мафини претходно подмачкани со масло. 
 2. Се печат околу 8 минути. 
 3. Се мати јајце со сирење, се додаваат и другите јајца и млекото, исечената шунка и ситно исеченото кромитче и се става врз лебот. 
 4. Се пече 20 минути. 
 5. Супер се за јогурт или павлака.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

Кралски појадок со кој ќе слабеете

Појадок или вечера за медал