Појадок кој ќе ви даде енергија за цел работен ден

Појадок кој ќе ви даде енергија за цел работен ден

Направете енергетски појадок со кој ќе имате сила и енергија за цел работен ден.Ова е рецептот:

Состојки:

  • 1 ¼ шолји сушени банани 
  • ¼ шолји урми 
  • 1 зрела банана 
  • 1 лажица кокос 
  • 1 лажиче ванила екстракт 
  • ½ шолји ореви

 

 

Подготовка:

  1. Ставете ги урмите и сушените банани во блендер. 
  2. Потоа, додајте ги и сите останати состојки додека не добиете хомогена смеса во блендерот. 
  3. Од смесата направете топчиња, па оладете ги кратко.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Смути за старт на денот

За диета здраво срце и висок притисок – една шолја е лек

Неодолив сок од јаболка

Сок од домати – витамини и супер вкус

Слатка зимница: Домашен сок од крушки

Чаша на ден и ќе бидете здрави како дрен

Овој сок ги решава сите проблеми со главата и нервозата

Направете сок од краставица