Повкусно од похован кромид: Мезе од три состојки за со пиво

Повкусно од похован кромид: Мезе од три состојки за со пиво

Направете вкусно мезе од кромид со сланина, кое е совршено за со пиво.

Состојки:

  • црвен кромид 
  • сланина 
  • лут сос по избор (кечап, табаско)

 

 

Начин на подготовка:

  1. Се сече кромидот (количина по избор) на кругови како за поховање, но малку подебели, и се премачкуваат со лутиот сос. 
  2. Секој круг се замотува со сланина и се зацврстува со чепкалка. 
  3. Се ставаат во тепсија и се печат додека не стане сланината крцкава, околу 15-20 минути.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте