Долниот дел е препржен а жолчката не? – Вака испржете совршено јајце на око (Видео)

Долниот дел е препржен а жолчката не? – Вака испржете совршено јајце на око (Видео)

Сите сакаме јајца, идеални се за појадок или ручек, имаат и голема хранлива вредност.Јајцето ја око често знае од една страна да биде препржено, додека од горе да биде по малку живо. Ако и вам ви се случува тоа, ова видео го дава решението за совршено испржени јајца.

Користењето капак при пржење е најважно, иако речиси сите пржиме јајца без капак во тава. Токму капакот овозможува рамномерно да се испржи јајцето, пареата која доаѓа горе буквално го вари јајцето, па така нема да биде многу растекливо, и ќе биде еднакво вкусно од двете страни.

Секогаш се пржат јајца на средна температура, никако на силна која брзо ќе ја испржи долната страна и само неа.

 

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Сакате совршено пржени јајца?

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

Ги чувате јајцата на вратата од фрижидерот?

ВИДЕО: Ова се прави од картон од јајца

Мафини со јајца на око

Печени јајца со сос