Како да го продолжите рокот на дрвените лажици – вака нема да се ронат

Како да го продолжите рокот на дрвените лажици – вака нема да се ронат

Сите знаеме дека дрвените лажици за готвење се многу корисни и практични, но по одредено време почнуваат да се ронат и да застаруваат.За да ви траат подолго, следете ги овие чекори:

По секоја употреба добро мијте ги под млаз со топла вода, со минимално користење детергент за садови. Може да ги измиете и со сода наместо со детергент, за помало оштетување.

Не ги бришете со памучна крпа, туку оставете ги на собна температура сами да се исушат.

Исто така, може еднаш неделно да ги пребришувате со масло, за сите гребнатини и за да не се ронат.

Чистењето зависи од тоа колку често ги користите.

Повеќе на Готви.мк:

Исчистет го шпоретот лесно

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко