Гордост на Балканот: Вксуна српска салата

Гордост на Балканот: Вксуна српска салата

Ова е една од највкусните свежи салати…

Состојки:

  • 2 домати
  • 1 краставица
  • 1 главица кромид
  • 1 свежа пиперка
  • малку лута пипрка
  • 2-3 лажици масло
  • 2-3 лажици јаболков оцет
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Кромидот, доматите, краставицата и пиперката исечкајте ги на ситни коцки и ставете ги во чинија, посолете, побиберете и прелијте со масло и оцет. Сè измешајте и послужете.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт