Повкусно од плескавица и ќофте: Бомбици со мелено месо и сусам

Повкусно од плескавица и ќофте: Бомбици со мелено месо и сусам

Направете вкусни топчиња или бомбици од мелено месо со многу сусам кој дава супер вкус.Ова е рецептот за вкусен ручек.

Состојки:

 • 500 гр. мелено месо 
 • 1 компир 
 • 1 главица кромид 
 • 2 чешни лук 
 • 1 јајце 
 • 2-3 лажици рендан кашкавал 
 • вегета 
 • бибер 
 • сол 
 • 200 гр. сусам 
 • масло за пржење

 

 

Подготовка:

 1. Во сад се става месото, па му се ставаат сол, бибер и вегета, исечен кромид и лук, јајце и кашкавал. 
 2. Се става и изренданиот компир, а може да си додадете и магдонос по избор. 
 3. Се прават мали топчиња и се валкаат во сусам. 
 4. Се пржат на масло додека не поруменат.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте