Салата „Бон апетит” – поголем хит од шопска и мешана

Салата „Бон апетит” – поголем хит од шопска и мешана

Вкусна и освежителна салата полна со витамини.Ова е рецептот:

Состојки:

 • 1 цвекло
 • 1 конзерва грав
 • 1 шолја спанаќ
 • младо кромитче
 • 1 краставица
 • ротквици
 • магдонос
 • лимонов сол
 • сол
 • бибер
 • маслиново масло

 

 

Подготовка:

 1. Се ренда цвеклото, се става во сад со гравот од конзерва кој се мие и цеди, се сече кромитчето и краставицата, се рендаат и ротквиците, се ставаат и зачините, лимонов сок и масло.
 2. Се додава спанаќ кој убаво се чисти и цепка,
 3. Се меша и послужува.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Мимоза салата во ново руво

Брза крем салата со јогурт

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата