Нема стоење до шпорет: Рафаело колачиња – Повкусни се од бомбиците

Нема стоење до шпорет: Рафаело колачиња – Повкусни се од бомбиците

Вкусно уживање со многу кокос. Рафаело колачи се совршен избор за цело семејство.

Состојки:

 • 300 гр. шеќер 
 • 2 дл. вода 
 • 125 гр. маргарин 
 • 500 гр. мелени бисквити 
 • 100 гр. мелени кикиритки (не солени)

 

Фил:

 • 1 дл. млеко 
 • 150 гр. шеќер 
 • 125 гр. маргарин 
 • 200 гр. млеко во прав 
 • 100 гр. кокос 

   

 

Начин на подготовка:

 1. Се вари водата со шеќер, па се додава маргарин, потоа бисквити и кикиритки кои исто така треба да се мелени. 
 2. Се става во четвртаст плех, па се спрема филот. 
 3. Се вари млеко со шеќер, се додава маргарин и меко во прав со кокос. 
 4. Се мати да нема грутки, па се става на смесата во плехот. 
 5. Нека се олади, па исечете.
 6. Може да декорирате со кокос.

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта