Палачинки со сирење и јагоди

Палачинки со сирење и јагоди

Сочни јагоди во комбинација со фил од сирење и свежо испечено тесто – одличен рецепт за уживање!

Состојки за палачинки:

 • 150 гр брашно
 • 1 јајце
 • сол
 • 1 ванилин шеќер
 • 2 лажици масло
 • 2 лажици шеќер
 • 200 мл млеко
 • 300 мл кисело млеко

Состојки за фил:

 • 150 гр крем сирење
 • 100 гр кисела павлака
 • 50 гр шеќер
 • 200 гр јагоди
 • цимет за посипување

Начин на подготовка:

 1. Во чинија за матење разматете со миксер јајце, сол, шеќер, ванилин шеќер и масло. Постепено додавајте брашно, а потоа млеко и кисела вода. Постојано матете и водете сметка да не се направат грутки. Испечете палачинки.
 2. Сирењето измешајте го со кисела павлака и шеќер. Јагодите исчистете ги, измијте ги и исечкајте ги.
 3. Палачинките филувајте ги со крем сирење и преку наредете исечкани јагоди. Свиткајте ги палачинките на половина па уште еднаш на половина, за да добиете триаголници. Сервирајте на чинија, посипете со цимет и послужете.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта