Појадок како од пекара: Лепињи со павлака

Појадок како од пекара: Лепињи со павлака

Направете си појадок како од пекара со неколку состојки од кујната.Ова е рецептот:

Состојки:

  • 400 гр. брашно 
  • 1 кесе сув квасец 
  • 1 лажиче сол 
  • 1 лажиче шеќер 
  • 1 дл. масло 
  • 1 дл. млака вода 
  • 2 лажици кисела павлака

 

 

Подготовка:

  1. Во вангла се ставаат сите состојки, се мешаат и се додава брашно, постепено додека не замесите меко тесто. 
  2. Премесете го, па извадете топчиња од тесто, оставете ги со крпа над нив и по еден час откако ќе нараснат, премесете и поделете на повеќе помали тошчиња. 
  3. Се печат во тава додека не поруменат.

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Топли пирошки со сирење

Мини проја со фета

Појадок од стар леб

Леб кој не дебелее

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

Кралски појадок со кој ќе слабеете

Појадок или вечера за медал