Ви тече носот, ви солзат очите и кашлате – оваа билка е подобра од апче за алергија

Ви тече носот, ви солзат очите и кашлате – оваа билка е подобра од апче за алергија

Има евтин и лесен начин да се спасите од пролетните алергии кои предизвикуваат кивање, солзење на очите, кашлање и многу непријатности.Се што ви треба е коприва. Таа по вкусот потсетува на спанаќ, но има пет пати повеќе калциум и 6 пати повеќе витамин Ц.

Помага и за крвта, за вируси и инфекции, за подобар имунитет, алергии, како и проблеми со бешиката.

Превентивно доволна е една шолја чај од коприва на ден, за алергијата да стане минато, обидете се наместо да се труете непотребно со апчиња.

Се препорачуваат и ѓумбир и нане.

Важно е и здраво да се храните, да внесувате многу свежо овошје и зеленчук за многу витамини и имунитет.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Лек за кивањето од алергија

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода