Омилениот десерт на Владимир Путин: Направете сами сладолед од фстаци

Омилениот десерт на Владимир Путин: Направете сами сладолед од фстаци

За овој сладолед велат дека е омилен десерт на Владимир Путин, што не е ни чудо, бидејќи неговиот фин, кремаст и посебен вкус навистина освежува, сладолед со „карактер“.

Не е тешко да го направите сами, а ние ви донесуваме рецепт и детално упатство.

Состојки:

  • 3 жолчки
  • 500 мл слатка павлака
  • 125 гр фстаци без лушпа
  • 75 гр шеќер

Начин на подготовка:

  1. Во блендер соединете 35 гр шеќер и фстаци. Остатокот од шеќерот разматете го со жолчки и гответе на пареа неколку минути.
  2. Слатката павлака и масата од фстаци и шеќерот гответе ги на средна температура и кога ќе зоврие тргнете од рингла. 
  3. Сè соединете со зготвените јајца па вратете на рингла и со мешање направете кремаста структура. 
  4. Садот со сладолед ставете го во сад со студена вода и изладен ставете го во фрижидер неколку часа.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта