Наместо торта, Касато колачиња – ги рушат сите рекорди

Наместо торта, Касато колачиња – ги рушат сите рекорди

Направете вкусен чоколаден колач за сите сетила.Ова е рецептот кој сите ќе го обожаваат.

Наместо познатата касато торта, направете колачиња:

Состојки:

 • 150 гр. путер 
 • 100 гр. шеќер во прав 
 • 3 жолчки 
 • 200 гр. чоколадо 
 • 200 гр. искршени бисквити 
 • 100 гр. сечени желе бонбони 
 • 100 гр. мелени ореви 
 • 50 гр. сечени ореви 
 • 100 гр. суво грозје

Начин на подготовка:

 1. Матете го путерот со шеќерот во прав и жолчките, па ставете го растопеното чоколадо. 
 2. Додајте ги искршените бисквити и мелени ореви, како и желе бонбони. Додајте ги и сечените ореви и сувото грозје. 
 3. Се соединете со мешање, ставете во калап и оставете да се стегне, па исечете коцки.

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече