Топчиња од грашок

Топчиња од грашок

Вкусни залаци кои ќе ги обожавате…

Состојки:

 • 2 компири
 • 2 шолји грашок
 • малку сечкан копар
 • 2 лажици пченкарно брашно
 • 1 лажица пченично брашно
 • сол
 • масло
 • црвена пипер

Начин на подготовка:

 1. Компирите излупете ги и исечете ги на коцки па згответе со грашокот во солена вода. 
 2. Обварениот зеленчук исцедете го и испасирајте го, додајте копар (или други зачински билки), по 1 лажица пченкарно и пченично брашно па посолете. 
 3. Сè соединете па со дланки формирајте топчиња со големина на орев. 
 4. Топчињата извалкајте ги во мешавина од пченкарно брашно и црвена пипер и пржете во врело масло додека не поруменат.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт