Шницли од зеленчук – совршени за компир или салата

Шницли од зеленчук – совршени за компир или салата

Направете супер јадење кое совршено оди со пржен компир или пире, или пак некоја салата.Шницли од зеленчук, ова е рецептот:

Состојки:

 • 1 кромид 
 • 2 чешни лук 
 • 2 моркови 
 • 1 целер 

   

 • 2 компири 
 • 2 лажици презла 
 • 1 јајце 
 • сол 
 • бибер
 • магдонос 
 • малку брашно

 

 

Начин на подготовка:

 1. Се чисти, лупи и ренда зеленчукот. Се додава презла, а ако немате можете да ставите и кришка натопен леб, па сол и бибер, и едно јајце. Се става и сечен магдонос. 
 2. Се убаво се замесува. 
 3. Се прават мали шницли и се ставаат во брашно, па се пржат на тава со масло. 
 4. Се вадат на хартија да ја впијат течноста.

 

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте