Салата со младо лукче – пролетен освежителен вкус полн витамини

Салата со младо лукче – пролетен освежителен вкус полн витамини

Направете свежа и вкусна салата со младо лукче.Идеална за овој период од годината.

Состојки:

  • 2 китки младо лукче 
  • 150 гр. сирење 
  • сол 
  • бибер 
  • 1 шолја павлака 
  • малку црвен пипер

 

 

Подготовка:

  1. Се чисти и мие младиот лук па се сече на кругови, а потоа се става во сад со сирењето кое ќе го издробите, со сол и бибер, црвен пипер и павлака. 
  2. Се убаво се меша, се декорира по желба и се послужува.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Мимоза салата во ново руво

Брза крем салата со јогурт

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата