За тестенини или месо: Печурки во најкремав сос како совршено надополнување

За тестенини или месо: Печурки во најкремав сос како совршено надополнување

Направете вкусен прилог за ручекот, за месо или тестенини, со павлака и печурки.Има супер арома и вкус.

Состојки:

  • 100 гр. свежи шампињони ( 100 гр. се доволни а една особа) 
  • павлака за готвење 
  • 10 гр. маргарин 
  • сол 
  • бибер

 

 

Подготовка:

  1. Се загрева маргаринот на тава, се ставаат измиените и исчистени печурки, па се пржат. 
  2. Се додава сол и бибер по вкус, па се додава и павлаката за готвење. 
  3. Се крчка и се послужува.

Повеќе Готви.мк рецепти:

Салата со маслинки и кубети

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула