Без неред во кујната, стоење на нозе и печење: Брз кремав колач

Без неред во кујната, стоење на нозе и печење: Брз кремав колач

Направете вкусен колач со бисквити и банани. Навистина е лесен, кремав и совршен.

Состојки:

 • 150 гр. бисквити
 • 2 пудинзи од чоколадо
 • 2 банани
 • 250 гр. маргарин
 • 2 крем шлаг од ванила
 • 9 дл. млеко
 • 120 гр. густин

 

 

Подготовка:

 1. Се става 5 дл. млеко се додава шеќер и се зоврива, па се мати посебно 1 дл. млеко со пудингот и се става во зовриеното млеко со густин.
 2. Се додава и маргаринот потоа во оладениот пудинг.
 3. Бананите се сечат на кругови, па се дробат бисквитите.
 4. Се додаваат во филот со мешање и се става смесата во калап за колач.
 5. Се остава да се лади, па се украсува со крем шлагот.

 

Прочитај повеќе Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече